FIAP titler

Author: Ole Klintebæk Titel: Nr Polarcirklen

FIAP Reglerne ændres eller ajourføres med mellemrum, senest gjort 1. januar 2016.

Det var forventet at reglerne ville undergå væsentlige ændringer i 2023, men disse ændringer er blevet nedstemt på den netop afholdte kongres i Spanien.

I 2023 gælder de samme regler som i 2022, altså ingen krav til print.

Er det første gang du ansøger (AFIAP), skal du først have en FIAP-profil og et Life Card.

Det kan du læse mere om her: FIAP Profil og Life Card - klik her

Forklaring på kravene findes her: Kriteriekrav for FIAP-distinktioner, klik her

For nøje specifikationer se FIAP dokument 011/2016E på fiap.net

Deadline for ansøgninger er den 14. november 2023.

Ansøgningsskema kan rekvireres ved kontakt til SDF Udland. 

Klik her for at se listen med indehavere af titler (downloader excelfil)

 

NavnKlubAFIAPEFIAPEFIAPbEFIAPsEFIAPgEFIAPpEFIAPd1EFIAPd2EFIAPd3MFIAPESFIAPHonMFIAP
Finn JacobsenAFA20162020
Lars Erik BräunerAFA2004
Peter BåtzAFA20012006
Thomas A. ChristensenAFA2023
Arvid NielsenAlssund Fotoklub20192021
Leif ElsborgAlssund Fotoklub2019
Michael Molterpm2001
Rudy Hemmingsenpm19851988
Jesper FremmingDownstairs2019
Mads HenriksenDownstairs2012201420162019
Peter JakobsenDownstairs19982001
Stefan NielsenDownstairs2013
Una Streit LarsenStella Polaris Photo Group20172018
Erik HolmgaardEsbjerg Fotoklub19881991
Ib Corneliussen NielsenEsbjerg Fotoklub2014
Søren Skovpm198919942010201320142017
Mogens JohansenFotogruppen Guldborgsund1994
Helle LorenzenPhoto Club Dania20132015
Ib MeinhardtFotogruppen 86002012
Roland Hvid JensenPhoto Club Dania201220142015201820192020
Torkil MichelsenFotogruppen Signatura198719982015
Jørgen Kristensenpm20112012201420152018202020212022
Erik JohansenFotoklubben Focus Silkeborg1981
Flemming RaskFotoklubben Focus Silkeborg1985
Linda WengFotoklubben Focus Silkeborg2019
Peter BirkFotoklubben Focus Silkeborg2013
Finn RegilFrederikssund Fotoklub19891994
Rene WedelDownstairs2018
Tage ChristiansenHerlev Fotoklub,æm20192021
Finn E. Larsenpm201220152018
Kim Møller Andersenpm2018
Jørgen Kryger HansenMaribo fotoklub199619991998
Finn NielsenMidtfyns Fotoklub19951998200020152008
Gilboa Levipm20092013
Jan HammerstadMomento Fotogruppe20202021
Bjarne Juhl HansenFotoklubben NEGATIV Roskilde2000200320212022
Else VinæsFotoklubben NEGATIV Roskilde19982001
Frank JørgensenFotoklubben NEGATIV Roskilde2001
Jes LyngsieFotoklubben NEGATIV Roskilde20192020
John Teglmandpm20112017
Peter Gjevert PetersenFotoklubben NEGATIV Roskilde2001
Erik JensenNæstved Fotoklub20122016
Freddie HansenNæstved Fotoklub,æm198219871982
Jonas D. MadsenNæstved Fotoklub2014201520202021
Karsten MadsenNæstved Fotoklub1986
Leif KothNæstved Fotoklub19911996
Mariann Jensen DüringNæstved Fotoklub2013
Ebbe RosendahlOFA,æm
Henrik R. KristensenOFA2001201520172018
Maybritt Hodal JensenOFA2019
René JensenOFA2019
Carlo Pedersenpm19982002
Ole Kramer Jensenpm19992002
Ole Suszkiewiczæm1986198919982000200120052016201720182013
Per Martenspm20112023
Preben BruusPhoto Club Dania2021
Thomas T. Jensenpm2001
Tom Madsenpm2022
Jens AndersenTorstorp Fotoklub20012005
Bjarne Schönewolf Olsenæm1982
Johnny Blaabjerg Dygæm1996
Claus CarlsenDownstairs1997200020122014
Egon AndersenKFAK,æm84av1982
Benny RytterPhoto Club Dania20152016
Bjarne HyldgaardStella Polaris Photo Group2004200720132014201520172018201920202022
Ernst Jensenpm2007
Leif AlveenStella Polaris Photo Group2013201420152016201720182021
Pierre Maffaitæm198019821990199019811985
Lasse T. NielsenHerlev Fotoklub1985
Villy Poulsenpm1997
Kim Kristensenpm20182020
Gert S Laursenpm1991
Nicolaj Rasch MøllerPhoto Club Dania20182019
Henning Bossenpm20220000
Aage MadsenStella Polaris Photo Group20202021
Reza VahdatiDownstairs2020
Niels BjerreNæstved Fotoklub1988
Flemming Ryborgpm20202021
Jens JakobssonFotoklubben NEGATIV Roskilde20212022
Nicolai Godvinpm20172018
Morten Wilgaardpm20212023
Søren Thorsenpm1987
Per Pedersenpm2023
Lis PinholtFotoklubben NEGATIV Roskilde2023


TITLER

Titlerne er livsvarige, og indehaveren må efter sit navn anføre de initialer, som svarer til den opnå­ede titel.

Hvis indehaveren ved sin adfærd er til alvorlig skade for FIAP eller en national organisation tilknyttet FIAP, kan titlen fratages af FIAP uden mulighed for appel.

Optagelse på FIAP’s såkaldte rødliste medfører eksklusion for altid og fratagelse af alle titler.


FIAP ID KORT OG PROFILNUMMER

Kort og profilnummer skal erhverves før AFIAP titel kan søges, idet de skal anføres på ansøgningsskemaet 

ID kort og FIAP profilnummer rekvireres og betales i henhold til FIAP INFO 118, se her.

ID kortet fremsendes fra FIAP direkte til ansøger når titel er opnået.

 

We use cookies
Vi anvender cookies på vores hjemmeside. Nogle af dem er essentielle for driften af ​​sitet, mens andre hjælper os med at forbedre denne side og brugeroplevelsen (sporingscookies). Du kan selv beslutte, om du ønsker at tillade cookies eller ej. Bemærk venligst, at hvis du afviser dem, kan du muligvis ikke bruge alle funktionerne på sitet.